Chemia samochodowa - branża z perspektywą

Branża chemii samochodowej pomimo tego, że rozwija się coraz dynamiczniej, nadal jest niedoceniana, jeżeli chodzi segment chemikaliów konsumpcyjnych. Powodem tego był, przez lata prowadzony import samochodów używanych i znaczny wzrost ich liczby. Miało to swoje przełożenie na strukturę wiekową, która zaczęła podążać w kierunku starszych modeli samochodów. Jednak, także w ich przypadku, bardzo często należy stosować środki zapewniające staranniejszą pielęgnację oraz konserwację. Dodatkowo warto zauważyć, że czynnikiem wpływającym na popyt takich środków, jest znaczny rozwój rynku związanego z myjniami samochodowymi.

Szacuje się, że wartość chemii samochodowej oscyluje w granicach około 4mld dolarów. W tym względzie do największych rynków należą UE oraz Stany Zjednoczone. Do najszybciej rozwijających się rynków należy z kolei region Azji i Pacyfiku.

Dynamiczne tempo, które charakteryzuje wzrost w zakresie chemii samochodowej, jest niezmiernie atrakcyjny dla rynkowej niszy. Dziedzina ta zasadniczo nie jest zagospodarowana przez wielkie firmy oraz koncerny. W tym zakresie można częściej zauważyć rolę mniejszych, ale jednocześnie bardziej wyspecjalizowanych firm – podmiotów.

Cały artykuł można znaleźć w nr 4/2015 kwartalnika "Chemia i biznes. Rynek kosmetyczny i chemii gospodarczej".